05 юли 2013

Зов за помощ- Сдружение снеполитическа цел "Изграждане в град Добрич на паметник на Генерал Иван Колев и загиналите за Освбождението на Добруджа през 1916 година"

Сдружение снеполитическа цел "Изграждане в град Добрич на паметник на Генерал Иван Колев и загиналите за Освбождението на Добруджа през 1916 година" гр.Добрич , ул "България" #12,община град Добирч се нуждае от помощ за да осъществи своята цел за изграждане на паметник на Генерал Иван Колев .

ТЕЛ. 058/601 206; е-mail: r_koleva@dobrich.bgБанкова сметка за дарения за паметника в Добрич

IBAN: BG 76 SOMB 91 30 10 40 69 22 01
BIC: SOMBBGSF

Общинска банка АД -- клон Добрич


Скъпи приятели и читатели за да Ви уверим че всичко това е реално ви предоставяме отчета на дейноста на сдружението .


"ДО
ЧЛЕНОВЕТЕ НА СНЦ „ИЗГРАЖДАНЕ ПАМЕТНИК
НА ГЕНЕРАЛ ИВАН КОЛЕВ И ЗАГИНАЛИТЕ ЗА
ОСВОБОЖДЕНИЕТО НА ДОБРУДЖА ПРЕЗ 1916 Г."



ДОКЛАД

от Детелина Николова -- Съпредседател на Сдружението,
Кмет на Община град Добрич



ОТНОСНО: Отчет за дейността на сдружението за периода от 25.06.2010 г. до 25.04.2013 година

УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА,

Сдружение с нестопанска цел „Изграждане на паметник на генерал Иван Колев и загиналите за освобождението на Добруджа през 1916 г." се учреди на 7 юни 2007 г. Учредители са 78 съграждани, а новоприетите членове са 43, които срещу личен подпис изразиха съгласие с целите на Сдружението и приеха Устава му. То възникна като гражданска инициатива на добричките граждани, обичащи родния си край и неговата история.
Основната цел на сдружението е възстановяване на историческата памет за участието и героизма на българското войнство във военната кампания за освобождаване на Добрич през 1916 г. чрез постояване на паметник. Във военната история дните на победните освободителни битки -- 5, 6, 7 септември 1916 г., постигнали завземане на цяла Добруджа са известни като Добричката епопея. С построяването на паметник на ген. Иван Колев и загиналите за освобождението на Добруджа през 1916 г. ще се увековечи делото им. Без победата на Добруджанския фронт, нямаше да има Крайовски договор. Южна Добруджа най-вероятно, щеше да бъде със съдбата на други български територии, на юг и на запад, които граничат с България. Костите на над 1000-та българи останали под Добричката земя имат стойност на свети мощи. Споменът за тях е покрит с мъка и сълзи от поколенията им.
Построяването на този паметник в град Добрич е знаково. С паметниците на Хан Аспарух, Добротица, Св. Св. Кирил и Методий, Васил Левски се потвърждава последователността в почит към символите от българската история и личностите от нея.
Укоримо е, че толкова дълго не са преодолени причините за неизпълнение на този дълг.
Инициативата на Сдружението подкрепиха в изтеклите години Общинския съвет и Община град Добрич, отделни фирми и граждани, оцениха значимостта на целта, която сме си поставили.
Задължително обаче е и ангажирането на българската държава. Предстои отбелязване на 100 годишнината от военните победи на Добруджанския фронт. Считаме, че е необходима национална програма за годишнините, както това стана за Балканските войни. И както, за 1300 години от основаването на българската държава, централно място имаше построяването на паметника на Хан Аспарух в град Добрич, където му беше и е истинското място, така още преди месец септември 2016 година трябва да се отчете изпълнения дълг на българския народ и българската държава. Затова задължава трайността и пътя на идеята.
Идеята за паметник възниква още след приключването на военните действия през 1917 г., като мястото е определено да бъде в гр. София. Извършена е огромна работа, събрани са 1 824 000 лв., но поради подготовката и участието ни във Втората световна война до построяване на паметника не се стига. След възвръщане на Южна Добруджа през 1940 г. идеята се възобновява, вече, в гр. Добрич. Признателното гражданство, организирано от Дружеството на подзапасните офицери в града събира над 350 000 лв. Средствата от София и Добрич към 1943 г. са били предостатъчни да се построи паметника. В края на 1943 г. те възлизат на 2 192 000 лв. След 09.ІХ.1944 г. тези суми са били одържавени и осъществяването на благородната идея пропада. През 2010 г., 70 години след възвръщането на Южна Добруджа в пределите на Родината и 94 години от военните събития от 1916 г., Сдружението поставя проблема като неизпълнен дълг към паметта на героите. В тази връзка, дейността на членовете и симпатизантите му е насочена към осъществяване идеята за изграждане на паметник на генерала -- герой. "
Отново ще напишем банковите сметки на сдружението,ако имате желание и възмождност подкрепете го .


ТЕЛ. 058/601 206; е-mail: r_koleva@dobrich.bgБанкова сметка за дарения за паметника в Добрич

IBAN: BG 76 SOMB 91 30 10 40 69 22 01
BIC: SOMBBGSF

Общинска банка АД -- клон Добрич

Няма коментари:

Публикуване на коментар