16 септември 2013

Проект Нашите часове

Историкии – образователната платформа създадена от Българските ученици. Защото историята е най-важното нещо




Проект

„Нашите часове”


Обща част:

    Екипът на  „Историкии” създава следния проект „Нашите часове” с идеята да популяризира бъгарската история и да покаже на подрастващото поколение, че историята на България трябва да бъде  неотменна част от нашето познание и опознаване на Родината, за да може младите хора в България да бъдат горди с историята си, която винаги е била и ще бъде една неизменима част от Световното минало. Екипът на „Историкии” създава този проект, за да покаже на учеиниците в цялата страна,че историята не е само изучаване на години и факти. Учениците създатели на „Историкии” предлагат едно по-различно показване на историята ни.

Съдържание :

1.      Презентиран урок по История и цивилизация от раздел Българска история(урокът е по избор на екипа на „Историкии”).
2.      Опознаване на някои премълчавани факти от Българската история.
3.      Показване и опознаване на значими личности, участвали във войните за Национално Обединение.
4.      Представяне на документално видео, създадено от екипа на „Историкии” с продължителност 25 мин.
5.      Показване на авторски колажи със значими цитати на видни Български генерали и офицери участвали в защитата на България по време на войните за Национално Обединение.
6.      Образователна викторина с учениците, взели участие в часа.
7.      Заснемане на проведения час от оператора на страницата.
8.      Продължителност на часа – два учебни часа.


При ограничено време от един учебен час:

1.      Показване и опознаване на значими личности, участвали във войните за Национално Обединение.
2.      Представяне на документално видео, създадено от екипа на Историкии с продължителност  25 мин.
3.      Показване на авторски колажи със значими цитати на видни Български генерали и офицери участвали в защитата на България по време на войните за Национално Обединение.
4.      Кратка образователна игра с учениците, взели участие в часа.
5.      Заснемане на проведения час от оператора на страницата.

За връзка: istorikibgr@gmail.com
                 
или в страницата ни
 https://www.facebook.com/VremeZaBulgaria

06 септември 2013

73 години след Крайовска та спогодба

Кликнете върху изображението за цял размер

Крайовска спогодба

Крайовската спогодба е договор, подписан в гр. Крайова на 7 септември 1940 г., между Царство България и Румъния. Наложен е от Нацистка Германия, СССР и Италия, макар за осъществяването му да са съдействали всички велики сили, участващи във Втората световна война, с цел привличане на България в техните редици.
Условията на спогодбата налагат Румъния да върне на България Южна Добруджа, както и да се осъществи обмен на населението от Северна Добруджа и Южна Добруджа. На 19 август 1940 г. протичат мъчителни и трудни преговори между двете държави. Румънската страна се стреми да направи възможно най-малки отстъпки, но в крайна сметка на нея ѝ се налага да върне южната част на Добруджа на Царство България.
Така 88 000 румънци, заселени от румънските власти след края на Втората балканска война през 1913 г. , когато територията на Добруджа е окупирана от Румъния, са принудени да напуснат и да се преселят на север, докато 65 000 българи от северната част емигрират в родината. Те идват само с това, което са можели да носят, и със своите стада, като са оземлени със земята, отнета от румънските власти в първото десетилетие на окупацията от другите българи в полза на румънските заселници.